Індія
Індія – ідеальна країна як для досвідчених самостійних мандрівників, так і для новачків. Тут можна знайти різний відпочинок і враження. Багато хто починає своє знайомство з Індією з курорту Гоа, купуючи турпакет, так було і зі мною. Однак як кажуть любителі цієї країни, Гоа – це зовсім не Індія.
Хочете побачити справжню Індію? Не обмежуйтеся одним штатом, не бійтеся виїжджати за межі туристичних місць – саме там вас чекають справжні пригоди! Головна небезпека подорожей по Індії полягає в тому, що швидше за все вам захочеться повертатися туди знову і знову.
Індія – любов на все життя. Індія дуже багатогранна. Кожен штат – це інший світ. Безлюдні пляжі, галасливі міста, гори із засніженими вершинами, східні базари, колоніальні квартали, стародавні храми; безліч культур і релігій перемішалися тут, зробивши її такою особливою. Ось чому складати самостійно маршрут – одне задоволення. Головна проблема, з якою я стикаюся при кожній поїздці, – як укластися за термінами і побачити все найцікавіше!
Індія – величезна країна, кожен її штат (а їх 29) заслуговує окремої уваги. Скільки б разів я не була в Індії, завжди залишаються місця, які просто необхідно відвідати. Ось і повертаюся... При першій поїздці краще поєднати найцікавіші пам'ятки (на ваш смак), красиві міста і пляжний відпочинок. Я постараюся вам в цьому допомогти.
Віза і перетин кордону
Українціям отримати індійську візу не складно. Набір документів, необхідний для її одержання, мінімальний. Сьогодні існує 2 типи віз:стандартна,електронна.
Звичайну візу можна оформити самостійно в візовому центрі або з допомогою численних компаній посередників, які візьмуть на себе весь довгий і часом нудний процес оформлення.
Оформити туристичну візу терміном на 1, 3 або 6 місяців. Найчастіше видають візи на 3 або 6 місяців (їх вартість однакова). За кількістю в'їздів туристичні візи підрозділяють на сингл і дабл (один або два в'їзду), саме цей показник впливає на їх ціну.
Отже, вам знадобляться:
Дійсний закордонний паспорт (термін дії, як правило, не повинен становити більше 6 місяців з моменту подачі документів) з двома порожніми сторінками.
Фото 3,5х4,5 на білому тлі приклеюється на анкету-заяву.
Роздруковані авіаквитки в обидва кінці.
Бронь готелю
Копія громадянського паспорта (головна сторінка і з пропискою).
Копія закордонного паспорта.
Віза оформляється досить швидко (до 7 робочих днів, але частіше – швидше). Якщо віза потрібна терміново, то за доплату її оформлять за 1-2 дні.
У регіонах набагато зручніше і простіше оформити візу в фірмі-посереднику. Вас попросять заповнити простеньку анкету українською мовою, надіслати декілька фотографій, паспорт і копію.
Електронну візу ще часто називають візою по прильоті. Як я вже писала, вона дається лише на 30 днів з моменту отримання штампу в аеропорту. Такий варіант відмінно підійде тим, хто летить за гарячою путівкою або просто на короткий термін і не хоче морочитися з папірцями.
Прилетіти по ній не можна в будь-який аеропорт Індії, електронна віза діє в таких аеропортах: Ахмедабад, Амрітсар, Бангалор, Ченнаї, Кочин, Делі, Гая, Хударабад, Джайпур, Гоа, Мумбаї, Калькутта, Лакнау, Трівандрум, Тіручірапаллі і Варанасі .
Оплатити візу в розмірі 60 доларів потрібно не пізніше, ніж за 4 дні до прильоту до Індії. На сайті є форма, що дозволяє відстежувати статус вашої візи. До речі, електронна віза оформляється дуже швидко – іноді протягом однієї доби, в середньому 2-3 дні. Коли вона буде готова, ви зможете завантажити і роздрукувати на офіційному бланку документ в PDF, в обмін на який в аеропорту Індії отримаєте заповітний штамп у паспорті.
Як діяти на кордоні
Ще в літаку дбайливі бортпровідники видадуть всім пасажирам Arrival cards і Declaration Form (міграційний бланк і декларацію цінностей). Дуже раджу заповнити обидва прямо в кріслі і не витрачати на це час в аеропорту. Картка прильоту дуже проста, до того ж у цьому році її розмір скоротили. Необхідно вказати свої дані, номер рейсу, адреса в Індії (напишіть назву свого готелю або гестхауса, якщо нічого цього немає – будь-яка назва), номер візи. У бланку для декларації, крім загальних даних, доведеться записати всі цінні речі, які ви провозити в Індії. «Цінностями» вважаються: заборонені препарати, золото, м'ясо, риба, молочні продукти, отруйні речовини, насіння і рослини, супутникові телефони, готівка більше 25 тисяч рупій, валюта більше 5 тисяч доларів, сукупна сума всіх валют понад 10 тисяч доларів. Якщо у вас з собою є хоча б один з перерахованих пунктів, доведеться проходити «червоний коридор» митниці (зону митного контролю, в яку потрапляють пасажири з багажем, що підлягають декларуванню).
По прильоті в великі аеропорти Індії (Делі або Мумбай) постарайтеся швидше потрапити до паспортного контролю – це одне велике приміщення з безліччю стійок, які беруть пасажирів з усіх прилетіли рейсів. Іноді черги просто величезні! Особливо це важливо для тих, хто поспішає на наступний рейс.
Як дістатися
Літаком
Якщо ви летите на короткий термін (10-14 днів), подумайте про покупку турпакета. Зовсім не обов'язково жити в готелі, можна знайти саму недорогу пропозицію, яке вийде дешевше, ніж просто квитки в обидві сторони. При подорожі на більш тривалі терміни шукайте квитки на регулярні рейси. Поїздку в Індію краще планувати якомога заздалегідь. У вас буде час не тільки скоординувати маршрут, але і знайти хороші квитки. Я зазвичай купую їх за пару місяців до вильоту, а моніторити починаю за півроку. Якщо потрапити на розпродаж, можна знайти відмінні недорогі варіанти. Зручно "ловити" квитки по хорошим цінам в пошукових системах або, приміром, в цьому розділі Mapme.
Найчастіше мандрівники вилітають у найбільші міста Індії, які можуть стати відмінним стартом – Делі або Мумбай, деякі відразу летять в Гоа.
Туристичні регіони
Щоб побачити Індію у всьому її різноманітті, доведеться відвідати кілька штатів. В країні прекрасно розвинений внутрішній туризм, індійці люблять свою батьківщину і культуру і з задоволенням пізнають її. Тому у всіх містах, де є хоч якісь пам'ятки, можна знайти все необхідне для життя туриста.
Туристичні регіони Індії – це безлюдні пляжі, старовинні форти, палаци махараджей, національні природні парки і багато іншого. Всю країну можна розділити на північну, західну, східну і південну Індію. У кожній з частин туризм абсолютно різний.
Північна ІндіяСюди входять штати: Хімачал-Прадеш, Уттар-Прадеш, Джамму і Кашмір, Пенджаб, Раджастхан, Харьяна, Мадхья-Прадеш, Уттаракханд, Чхаттісгарх. Клімат тут дуже різноманітний, якщо подорожуєте взимку – не забудьте теплі речі. На півночі Індії може бути не набагато тепліше, ніж у Сибіру. У цій частині країни є гірські курорти, тибетські монастирі, центри йоги і медитації, стародавні храми і сучасні мегаполіси.
Золотий трикутник
Така туристична програма найбільш популярна серед мандрівників. Хто, навіщо і коли придумав це маршрут і назвав його цікавим – залишається загадкою.
Він включає в себе три пункти призначення: Делі, Агру, Джайпур. Відмінно підійде починаючому мандрівникові. Головний, на мій погляд, плюс цього туру – в близькості міст, між ними можна переміщатися поїздами, автобусами або навіть взяти таксі. Час в дорозі складе 4-5 години. Зручно прилетіти в Делі і звідти почати свою подорож. Золотий трикутник –насичена, активна екскурсійна програма, яка дозволить туристові познайомитися з культурою Індії. Вражень від стародавніх красот вистачить надовго!
Варанасі
наймістичніший і святе місто Індії – Варанасі. Вважається одним з найдавніших міст у світі, його також називають містом мертвих. Варанаси – місто Шиви, саме він за легендою заснував його 5 тисяч років тому. Місто стоїть на березі священної річки Ганг, померти в Варанасі і пройти кремацію на березі Ганги – найбільша честь для індуїста. Основне життя міста протікає вздовж річки на гхатах – кам'яних сходах, що ведуть до води. Тут відбуваються щовечірні пуджі, йде торгівля і цілими днями проводяться кремації. В 10 км від міста знаходиться місце, де 2500 років тому Будда виголосив свою першу проповідь відразу після просвітління. Ось чому в Варанасі слід приїжджати за духовним досвідом і мудрістю. А ще тут величезний вибір курсів йоги, санскриту та навчання гри на традиційних музичних інструментах.
Хімачал-Прадеш
Один із найпівнічніших штатів дозволяє туристам своїми очима побачити величні Гімалаї. Природа цього краю унікальна. Порівняно з іншими спекотними і посушливими штатами, де завжди панує літо, тут можна спостерігати плавні переходи всіх часів року. Оптимальний час для відвідування – з квітня по жовтень. В Хімачал-Прадеш обов'язково потрібно сходити в трекінг, забратися на гірський перевал, пожити в кемпінгу і сплавитися по гірській річці. Тут також є храми і палаци, але головне – це природа. В Гімалаї був закоханий російський художник Микола Реріх, який, до речі, довгі роки жив у містечку Наггар, тут же залишилася його могила. У столиці йоги Рішікеше можна пройти курси або отримати сертифікат викладача, а також освоїти медитацію або послужити в ашрамі. В Дхарамсалі розташована резиденція Далай-лами. А ще на території штату є священна гора Кайлаш, долина богів Куллу, найнебезпечніша в світі гірська дорога з Ле в Ладакх і багато іншого. Хімачал-Прадеш доведеться за смаком і божевільним екстремалам, і любителям пізнавати себе.
Раджастан
Я вже згадувала столицю штату Джайпур, багато мандрівники зупиняються тільки на одному місті. І абсолютно марно. Решті Раджастан не менш прекрасний. Основні туристичні центри: Удайпур, Джодхпур, Пушкар, Джайсалмер. Приїжджайте в Раджастан (країну махараджей) помилуватися величними палацами, величезними фортами, послухати вуличних музикантів і пофотографувати колоритних дядьок в тюрбані і з величезними усищами. Раджастан відомий туристам своїми чотирма «кольоровими» містами: рожевий Джайпур, білий Удайпур, блакитний Джодхпур, золотий Джайсалмер. Країна махарджей настільки разноцветна і колоритна, що приваблює художників і фотографів зі всього світу. Люди зуміли зберегти свою багату культуру: куди б ви не відправилися, вас буде оточувати традиційна музика, живопис, лялькові вистави, національні вбрання. Це строката і колоритна повсякденне життя штату Раджастан.
Західна Індія
Складається з штатів: Гуджарат, Гоа, Махараштра, частково – Мадья-Прадеш. Тут вам і пляжі на будь-який смак, екскурсійна програма, та відпочинок в горах.
Гоа
Після такого забігу по пам'ятках туристам потрібно погріти кісточки на популярних пляжах Гоа. У мене, як і у більшості мандрівників, любов до Індії почалася з цього найменшого з її штатів. Сотні тисяч туристів з'їжджаються сюди щорічно за знаменитим духом свободи хіпі, транс вечірками і доступними наркотиками. Але є тут і інші розваги, Гоа для кожного свій. Історичних чи культурних пам'яток тут не так багато, зате пляжі на будь-який смак! А ще хороші недорогі готелі, смачна їжа, веселі і доброзичливі місцеві жителі. Гоа – це Мекка для ледарів і гедоніста.
Махараштра
Штат розташований по сусідству з Гоа, тому дуже зручно поєднати пляжний відпочинок і трохи екскурсійної програми – бюджетно дістатися на автобусі можна за 12 годин. Якщо вам набридло отлеживать боки в Гоа, виділіть пару-трійку днів і подивіться столицю Махараштри Мумбай, відвідайте стародавні печери Еллори і Аджанти. Сховатися від спеки, яка починається з лютого-березня, можна в гірській місцевості. Звичайно, справжніми горами це не назвеш. На території штату пролягає гірська ланцюг Західні Гхати. У колоніальні часи англійці влаштовували тут поселення – літні дачі. Наймальовничіші місця розташовані в Нашике, Матхеране, Чикхалдара. І не забудьте відвідати улюблене місце для медового місяця індійських молодят – Махаблешвар, найбільші полуничні плантації Індії.
Південна Індія
Індія чітко поділена на північ і південь у свідомості своїх громадян. У них різні мови, культура, архітектура і багато іншого. Південна Індія – надзвичайно цікава для туризму. До речі, пляжі тут нічим не гірше гоанских.
Керала
Кералу називаються краєм богів, батьківщиною аюрведи і кузнею здоров'я. Серед наших туристів цей штат не так популярний, як Гоа (ще б пак! Тут немає дешевого алкоголю у відкритому доступі, а життя вимирає після 8 вечора). Але якщо ви хочете побачити неймовірно гарну природу (Керала – найзеленіший штат, який я бачила в Індії), поправити здоров'я або вивчити аюрведу, займатися йогою у справжніх індійських майстрів – приїжджайте в Кералу.
Таміл Наду
Найпівденніший штат Індії в корені відрізняється від усіх інших. Тамільці пишаються своєю культурою і мовою, більшість не знає і не визнає хінді. Туристи приїжджають сюди, щоб побачити знамениті храми, розкидані по всьому штату. Саме вони є візитною карткою Південної Індії – високі храмові вежі, що повністю складаються з фігурок богів, пофарбованих у яскраві кольори. Після знайомства з найдавнішими в Індії храмами і повним зануренням у южноиндийский колорит, вирушайте в маленьку Європу – союзну територію Пондічеррі, розташовану в штаті Таміл Наду. Тут ви напевно забудете, що подорожуєте з Індії. Колишня французька колонія донині радує туристів променадом на довгій набережній, найсвіжішим кави, гарячими круасанами, велосипедними прогулянками і колоніальною архітектурою.
Карнатака
Другий гоанський сусід також може порадувати пляжників багатою екскурсійною програмою. Навіть якщо у вас всього два тижні відпустки, ви легко можете за 8 годин на машині або автобусі дістатися до стародавньої столиці Віджаянагарской імперії – містечка Хампі . Там все дихає історією, а ландшафт нагадує поверхню чужих планет. Головна розвага крім огляду численних палаців і храмів – побачення з сонцем. У містечку є кілька місць, з яких найкраще насолоджуватися сходом і заходом. Крім Хампі, в штаті Карнатака можна подивитися місто палаців Майсур або ж відвідати індійську силіконову долину Бангалор.
Східна Індія
До східної Індії відносяться штати Західна Бенгалія, Біхар, Орісса, Сіккім, Ассам, Мегалайя, Нагаланд, Трипури, Маніпур, Мізорам і Аруначал Прадеш.
Західна Бенгалія
Огляд штату можна почати з його столиці – Калькутти, одного з найбільш колоритних міст Індії. Це англійське місто в країні, адже саме воно був столицею Британської Індії. Якщо ви любите колоніальну архітектуру, обов'язково приїжджайте до Калькутти. Але майте на увазі, що старовинна багата архітектура створює сильний контраст з сучасної бідністю. Всі дивилися фільм «Поїзд на Дарджилінг»? Це загадкове місто як раз знаходиться в Західній Бенгалії. Якщо вам захочеться відпочити від запорошених мегаполісів – ласкаво просимо на гірський курорт. Своїми очима подивіться, як вирощують знаменитий чай.
Топ міст
Кожне індійське місто має свій колорит. Щоб не загубитися у величезному списку пам'яток і міст, пропоную свій особистий рейтинг місць, де завжди є чим зайнятися туристу.
Мумбаї. Подивитися на червоні двоповерхові автобуси в Індії, вокзал Вікторії, англійську архітектуру, прогулятися по одній з найкрасивіших набережних Марина Драйв і випити пива у знаменитому кафе «Леопольд» (дуже дорогого пива для Індії).
Варанасі . Своїми очима побачити обряд кремації, прогулятися по віковим гхатам, покататися на човнику священного Гангу. А ще тут можна вивчити (або спробувати) санскрит або гру на який-небудь індійської дудці.
Рамешварам. Виявитися на краю землі, в прямому сенсі цього слова. Рамешварам знаходиться на маленькому острові, потрапити на який з материка можна по одному з найнебезпечніших у світі мостів Памбан. Справа в тому, що міст не має ніяких захисних огороджень, а рейки знаходяться всього в парі метрів від води, від чого створюється враження, що поїзд буквально пливе по водній поверхні. Найбільша небезпека для пасажирів виникає при сильному вітрі і штормі. У самому Рамешвараме можна взяти пором до Шрі-Ланки (між островами всього 33 км).
Калькутта. Поглянути на індійський контраст між багатством і бідністю в одному з найбільших міст країни. Покататися на трамваї – їх немає ніде в Індії, крім Калькутти, або ж на більш традиційному для міста транспорті – велорикші. Побачити комуністичну Індію – прогулятися по вулицях Леніна, Хо Ши Міна, Карла Маркса.
Пондічеррі. Тут обов'язково потрібно з'їсти м'яких французьких булок, запити їх найбільш придатним в Індії кави і відправитися на променад. А також помедитувати в ашрамі Ауробіндо і з'їздити в місто майбутнього Ауровиль.
Острова
Індії належить безліч островів, але далеко не всі з них підходять для туризму. Мандрівники вирушають найчастіше на Андаманські, Нікобарські, Лаккадівськіє острова.
Андаманські і Нікобарські острови
Андамани розташовані в Бенгальській затоці в 1400 км від материка. Найкращий час для відвідування – з жовтня по травень. На островах знаходяться заповідники, це закрита зона, тому туристам для в'їзду потрібно отримувати пермі (дозвіл). Столиця і найбільше місто – Порт-Блер. Саме тут ви можете отримати дозвіл на в'їзд. Воно видається на 30 днів, якщо у вас немає квитка, то тільки на 15. Якщо ви потрапите на Андамани по морю, подбайте про отримання перміти заздалегідь – в офісі в Ченнаю або Калькутті.
Дістатися до райських островів дуже просто – в Порт-Блері є аеропорт, який приймає рейси з Делі, Калькутти і Ченная. Якщо ви плануєте їхати з Гоа, то дешевше і простіше буде робити пересадку в Ченнаю (до нього можна добратися потягом). Ще один варіант для любителів екстриму – приплисти з кораблем Калькутти або Ченная, але такий спосіб не дуже популярний серед наших туристів, дорога може займати кілька днів.
Між островами ходять пороми різного рівня комфортності. З розваг – дайвінг, снорклінг, огляд музеїв, є кілька історичних пам'яток. Житло на островах досить дороге і не дуже комфортабельне. Також є проблеми з транспортом та інтернетом. Відпочинок на Андаманах напевно сподобається любителям тиші і самоти. Не чекайте від островів сервісу і зручностей. По суті це та ж Індія, тільки більш дика і острівна.
Лаккадівськіє острови
Ці острови знаходяться в Аравійському морі в 400 км від штату Керала. Найкращий час для відвідування – з грудня по травень. Група складається з 36 островів, з них тільки 10 заселені, а туристів пускають і зовсім лише на 3 – Агатти, Кадмат і Бангарам. Для відвідування островів також потрібен пермі, отримати який можна лише заздалегідь при видачі індійської візи, вписавши в неї острови.
Дістатися можна по повітрю і воді. В обох випадках вам доведеться їхати в Кочі – місто в Кералі. Звідси літають літаки і ходять кораблі до острова Агатти. Квитки на літак коштують менше 100 доларів в одну сторону. По морю можна дістатися приблизно за 20 годин, правда, розклад рейсів весь час змінюється в залежності від погодних умов. Інформація представлена офіційному сайті островів.
Основні розваги – це водні види спорту, дайвінг, снорклінг, риболовля. На островах панує еко-туризм, за порядком і чистотою ретельно стежать. Про сервіс говорити не доводиться, оскільки крім декількох готелів і пари дайвінг-центрів, тут нічого немає. Все, що може знадобитися туристу (косметика, сигарети, недорогий алкоголь, одяг) краще привозити з собою.
Топ пам'яток
Вибрати 5-10-100 пам'яток Індії просто неможливо. Навіть у моєму особистому рейтингу їх набагато більше. Ця країна настільки щедра на яскраві враження, що обмежити коло найбільш обраними дуже складно. Але я спробую.
Хампі . Крихітне село в штаті Карнатака знайома руїнами колишньої столиці Віджаянагарской імперії. На території в 26 кв. км. збереглися палаци, храми, стайні, колись великої імперії. Є і кілька дуже шанованих діючих храмів індуїстів. Один з них, Храм мавп, знаходиться на високій горі, до нього ведуть майже 600 ступенів. У центрі села на площі стоїть Вірупакша темпл, його величезну гопуру (головна вежа храму, вона ж ворота) 48 метрів видно з будь-якої точки Хампі.
Джайсалмер Форт. Це місто розташоване недалеко від кордону з Пакистаном у пустелі Тар. Джайсалмер прозвали золотим містом, особливо мальовничо він виглядає на світанку і на заході сонця, коли величезний форт, що стоїть на пагорбі, осяяне промінням сонця. Він був побудований в 12 столітті, і в ньому до цих пір живуть люди! У всіх туристів теж є така можливість, адже більшість гестхаусов зосереджено саме там. Не пропустіть шанс пожити в цьому форте!
Чанд Баорі. По всій Індії розкидані справжні архітектурні дива – ступінчасті колодязі. Багатьом з них кілька сотень років. Чанд Баорі – один з найдавніших і найбільших-це споруда, що нагадує перевернуту піраміду, налічує 3500 ступенів. Він знаходиться в місті Абанери в штаті Раджастан. Раніше такі колодязі постачали людей водою в посушливому кліматі, а сьогодні є улюбленим місцем фотографів-мандрівників.
Золотий храм. Хармандір-Сахіб знаходиться в Амрітсарі і є головним храмом для сикхів. Щодня його відвідують тисячі прочан. Храм стоїть у центрі великого водоймища, пройти до нього можна по довгому мосту. Сикхізм – дуже цікава релігія, їх храми не схожі ні на одні інші. Потрапивши на територію Хармандір-Сахіба, відчуваєш спокій і блаженство, незважаючи на велике скупчення людей навколо. Енергетика цього місця дуже сильна.
Мінакші темпл. Храм знаходиться в місті Мадурай в штаті Таміл Наду. Є одним з найяскравіших зразків тамільської храмової архітектури. Мінакші темпл оточений 14 гопурами – величезними баштами висотою 40-50 м, кожна з яких покрита тисячами різнобарвних скульптур. Тамільські храми – найбільш яскраві і барвисті в Індії.
Гальта Джі. В 3 км від Джайпуру розташований центр паломництва Гальта Джі, на території якого стоїть Манки Темпл. На вершині піку Гальти побудований невеликий Храм Сонця, який видно практично з будь-якої точки Джайпуру. Обов'язково відвідайте ці пам'ятки на заході, відмінний вид гарантований.
Майсурський палац. Майсур – це місто палаців, але найвражаючий з них – Амба Віласом, колишня резиденція королівський сім'ї. Будівля з величезними куполами вражає своїми розмірами і внутрішнім багатством. По вихідним і святковим дням ввечері включається ілюмінація з 96 тисяч лампочок.
Храми Кхаджурахо. Знамениті храми Камасутри розташовані у маленькому селі в штаті Мадхья-Прадеш. До наших днів збереглося близько 20 пам'ятників. Стіни цих величних споруд прикрашені не лише скульптурами, що зображають коханців у вигадливих позах. Художники розповідали про життя богів, правителів, міфічних тварин та багато іншого. Але прославився Кхаджурахо саме завдяки зображенням любовних утіх.
Вокзал, Чхатрапаті Шіваджі. Величезний діючий вокзал (раніше носив ім'я королеви Вікторії) розташований у Мумбаї. Зовні будівля вражає своїм розмахом – вокзал виконаний у вишуканому вікторіанському стилі з елементами неоготики. А всередині – це звичайний індійський вокзал з багатотисячним натовпом.
Адамів міст. Він же міст Рами, розташований в Рамешвараме, його походження оповите легендами. Він представляє собою низку мілин і коралових островів між Індією і Шрі-Ланкою протяжністю в 48 км До 15 століття міст був пішохідним, але потім його шторм зруйнував. В індійському епосі «Рамаяна» розповідається красива історія про те, як бог Рама наказав побудувати міст з Індії в Шрі-Ланку, щоб врятувати свою кохану Сіту. Наживо ж це просто неймовірно красиве місце, справжній «край землі».
Погода
Клімат Індії вкрай різноманітний. Завдяки цьому відвідати країну можна в будь-який час року – головне, правильно вибрати штат. Можна виділити три основних кліматичних сезону, які так чи інакше проявляються по всій країні:
Листопад-лютий – сухий сезон з прохолодною погодою, сонячно.
Березень-червень – найбільш жаркий період часу, без опадів.
Липень – жовтень – сезон дощів.
Індія практично цілком знаходиться в субекваторіальному поясі, погода залежить від тропічних мусонів. Від штату до штату клімат може сильно відрізнятися. Оскільки Індія має величезну площу, різне видалення місцевості від океану і перепади висоти, температури і кількості опадів дуже контрастні.
Мусонний клімат найбільш яскраво виражений на узбережжі Аравійського моря – в зоні головних курортів: Гоа і Керали. З грудня по лютий тут триває холодний і сухий період. Температура вдень становить в середньому 25-27 градусів, а вночі опускається до 18-20. Цей час вважається піком туристичного сезону. Прохолодні ночі, теплі дні, відносно спокійне море. З березня спека починає наростати і досягає свого піку в травні, температура піднімається до 33 градусів, стає душно і вдень, і вночі. Посилюється вітер, на морі піднімаються високі хвилі, починаються дощі. У червні настає мусон, небо затягують хмари, дощі йдуть все частіше, вони триватимуть до вересня.
На узбережжі Бенгальської затоки на сході країни мусони не так сильно виражені. Контраст між температурою вдень і вночі набагато сильніше. Так, з грудня по лютий температура може коливатися від 12 (мінімум) до 29 градусів (максимум). Це найкомфортніший час для туризму. Дощі малоймовірні. У травні спека збільшується до 35 градусів і переноситься значно важче, ніж на західному узбережжі, так як вологість зростає до 80%. Липень – дощовий місяць.
На півночі Індії клімат більш помірний. Холодний період – грудень-лютий. Температура коливається від 10 до 20 градусів. Вночі та вдень в окремих районах може опускатися нижче нуля. Якщо ви збираєтеся в цей час летіти в Делі або північніше, обов'язково беріть з собою теплі речі. З квітня по червень триває спека, температура досягає 40 градусів (у Раджастані і деяких інших регіонах може бути до 50 градусів). Вологість у середньому – всього близько 45%. У липні починаються дощі і йдуть до вересня.
Офіційно сезон в туристичних місцях Індії починається в жовтні, в цей час комфортно подорожувати всередині країни або ж розслаблятися на пляжі. Пік сезону триває з грудня по лютий. Починаючи з березня, туристи плавно переміщаються з півдня країни на північ, де настає справжня весна. У гірських регіонах перебувати комфортно можна все літо і початок осені, а потім знову переміщатися на південь. Ось такий кругообіг туристів в Індії.
Гроші
На території Індії приймається тільки державна валюта – рупії. Розплатитися доларами, євро або гривнями не вийде. Виняток становлять великі туристичні райони (наприклад, Гоа), де приймають іноземну валюту, але для туриста це зовсім невигідно. Рупія складається з 100 пайс, але грошей дрібніше одній рупії не зустрічається. Монети в Індії в дефіциті, готуйтеся до того, що в магазинчиках ціну будуть округляти, особливо, для "білого" туриста. За 1 рупію вам можуть запропонувати цукерочку, а за 5 – пластинку жуйки. При цьому продавець сам завжди запитає дрібниця.
Курс рупії на період початку літа 2016 року (рупія – одна з найбільш стабільний валют, курс рідко змінюється більш ніж на 5%):
1 долар – 66,770 рупій.
1 євро – 75,891 рупій.
Обмінників в країні багато, в туристичних зонах проблем не виникне точно. Перший пункт обміну валюти, який попадеться мандрівникові, в аеропорту будь-якого міста. Ніколи не міняйте там гроші! Дуже невигідний курс плюс якісь міфічні комісії за обмін грошей зустрічаються тільки там. Особливо це актуально для аеропорту Гоа – працівники часто розводять недосвідчених пакетних туристів. Також невигідний курс пропонують у готелях. Де ж взяти гроші на таксі, якщо ви тільки що прилетіли в Індію? Найкращий варіант – попросити водія зупинити біля найближчого обмінника у місті. Водій може підказати вам місце з вигідним курсом. У будь-якому пункті обміну валюти перераховуйте гроші. Якщо ви прилетіли вночі або скористалися послугами pre-paid taxi (де платити треба заздалегідь), шукайте банкомат в будівлі аеропорту.
Банкоматів в Індії не так багато, як у нас. Якщо ви подорожуєте по великих містах, проблем зі зняттям готівки не виникне. Але майте на увазі, що більшість банків бере 200 рупій комісії за зняття. На сьогоднішній день найбільш вигідні банкомати для українських карт: Bank of India, Axis Bank, J&K Bank, Canara Bank, State Bank of India, вони не знімають комісію. Також у великих містах ви зможете розплатитися карткою в магазині, ресторані та готелі (далеко не у всіх). Якщо ж ви виїхали за межі мегаполісу, прибирайте карту подалі. В Індії необхідно скрізь брати з собою готівку. З мого досвіду вигідніше мати кілька карт, у мене їх 3 від одного банку: 2 штуки Visa і 1 – MasterCard. Кожна карта прив'язана до гривневого, доларового та євро-рахунку. Можна ганяти гроші з однієї валюти в іншу, а на випадок втрати завжди є запасна карта. Люди, які їдуть в Індію перший раз, часто запитують: чи можна везти з собою готівкові гривні або карту з гривневим рахунком? Ні і ще раз ні! З собою беріть тільки долари або євро. Якщо подорож коротка і має лише 1 пункт призначення (наприклад, ви їдете по путівці в Гоа на 10 днів), беріть з собою готівкові долари, зберігайте їх в сейфі готелю і міняйте за вигідним курсом. Якщо ви їдете надовго, розбийте всю суму на кілька частин: невелика кількість готівки на перший час, решта – по картах. Все тільки у валюті.Переміщення країною
Транспортна система в Індії розвинена досить добре як між містами, так і всередині них. Єдине, що потрібно від мандрівника, забути слово «комфортабельний» і згадати, що він в Індії!
Між містами
Головний плюс подорожі по Індії – це бюджетність. Вибір транспорту досить великий, а ціни дуже низькі!
Поїзд . Залізнична мережа в країні розвинена на 5 балів. Дістатися поїздом можна майже в будь-яке місто. В одному складі можуть бути вагони різних класів. Розповім про них коротко. Автентичний і нищебродський клас – general (2S), саме тут ви зможете відчути Індію максимально повно. Вагон виглядає як наша електричка (тільки без скла у вікнах), часто забивається так, що люди сидять в проходах і висять на поручнях поза вагона. Коштує такий проїзд копійки. Зручно пересуватися на невеликі відстані. Наступний клас sleeper (SL), це наш плацкарт, тільки з трьома полицями в ряд. Замість кондиціонерів – вентилятори, стекол у вікнах також немає, про білизну можна не мріяти. Всі дружно сидять на нижніх полицях, а на ніч укладаються на верхні. При купівлі квитка вам видадуть місце. Зручно подорожувати в нічний час. Перший клас first class non-AC (FC) зустрічається досить рідко. Це плацкарт з двома полицями в ряд, більше відмінностей від сліпера у нього немає. Третій клас third class AC (3AC) – плацкарт з трьома полицями в ряд, постільною білизною, кондиціонером. У вагоні ходить провідник, людей набагато менше, ніж у сліпері. Можна подорожувати на далекі відстані. Другий клас second class AC (2AC) ще більш комфортний: 2 полиці в ряд, шторки, білизна. Перший клас first class AC (1AC) – це наш вагон-купе, у кожному купе всього 2 місця. Дуже комфортний, але досить дорогий спосіб переміщення. І останній – AC chair (CC). Комфортабельна електричка з кондиціонером. Ідеальний при денних коротких переїздах. Пасажирів годують. Купувати квитки на потяги потрібно дуже заздалегідь, особливо на популярні напрямки. Якщо квитків вже немає, завжди можна придбати general class. Неймовірний досвід йде безкоштовним бонусом. Придбати квитки на потяг можна тут . Приблизна вартість квитків у різних класах поїздів: 2S - 2,2$ (150 рупій) / 1000км, SL - 6$ (400 рупій) / 1000км, FC, 3AC - 15$ (1000 рупій) / 1000км, 2AC - 22$ (1500 рупій) / 1000км, 1AC - 44.4$ (3000 рупій) / 1000км.
Автобуси . Бувають двох видів: звичайний міжміський автобус (local bus) і спальний (sleeper). Простий автобус з сидіннями, без кондиціонера. Квитки можна придбати прямо на станції або у кондуктора, заздалегідь брати нічого не треба. Ходять лише вдень на будь-які відстані. У мене йшов весь світловий день, щоб проїхати 450 км з однією пересадкою. Автобус робить одну-дві зупинки на туалет-поїсти-попити. Sleeper bus – приватний автобус, зручний спосіб потрапити з одного міста в інше. І найбільш розвинений вид транспорту в Індії. Квитки краще купувати заздалегідь (за добу) на автовокзалі, в офісі з продажу квитків (їх багато в туристичних місцях) або на прекрасному сайті тут дешевше . Сліпер найчастіше ходить вночі. Є місця на двох осіб і на одного. Полиці в нижньому і верхньому ряду, бувають з кондиціонером і без. Передбачені зупинки для туалету і вечері.
Літаки . Ось і він – найбільш комфортний спосіб переміщення! Внутрішні перельоти не надто дорогі, але порівняти за ціною з потягами або автобусами їх не можна. Індійські авіалінії часто люблять відкладати рейси, враховуйте це, якщо летите зі стиковками.
Ось приблизні ціни на всі три виду транспорту за маршрутом Гоа-Мумбай:
Поїзд: class sleeper 6,2$ (423 рупії), 11 годин в дорозі.
Автобус: 8,8$(600 рупій), 12 годин в дорозі.
Літак:23,7$ (1600 рупій), 1,5 години в дорозі.
Всередині міста
По місту можна переміщатися не тільки на таксі. Продовжуємо занурюватися в індійський побут.
Автобуси . Місцеві автобуси ходять часто, коштують копійки. У середньому поїздка обійдеться в 0,14$(10 рупій). Головний мінус – маршрут не завжди зручно складений для туриста. Наприклад, в Гоа автобуси не курсують між пляжами, а лише по головній дорозі між основними селами. Виїхати прямо з лежака на пляжі до ринку не вдасться, доведеться прогулятися пішки. У всіх містах потрібно уточнювати заздалегідь, йде автобус до пункту призначення. Номери автобусів є далеко не завжди, і маршрут на них не прописаний. Керуємося правилом – язик до Києва доведе. Місцеві автобуси дуже життєрадісні, часто грає (а точніше кричить) індійська музика, народу багато, вікна відкриті – краса!
Таксі . Не хочете осягати місцевий колорит, беріть таксі. У великих містах можна знайти лічильники, в іншому випадку доведеться торгуватися. Індійські таксисти – дуже нахабна категорія людей. Взявши таксі з лічильником, ви не застраховані від катання по колу. Домовлятися заздалегідь про ціну – деруть втридорога, особливо в туристичних районах. Намагайтеся заздалегідь дізнатися приблизну ціну, доводьте таксисту, що ви досвідчений мандрівник і так просто не здастеся. Таксі-машину має сенс брати при далеких переїздах (між містами) або при великій кількості багажу і людей. В інших випадках беріть рікшу.
Рікші . В Індії є 2 види рікш: вело та мото. Велорікші їздять в Калькутті, Варанасі та багатьох інших містах. Коштують копійки. Якщо вам не шкода худого дідка, який буде крутити педалі з останніх сил... Зручно при переїзді на невеликі відстані. Моторікші поширені повсюдно. Бувають з лічильником і без. Якщо вас 2-3 людини, беріть їх. Торгуватися потрібно до останнього! Невеликий лайфхак: якщо не можете спіймати рікшу задешево, попросіть якогось індійця. В Індії пішки ходять тільки жебраки, для місцевих рікша – зовсім недорогий вид транспорту.
Байк . Якщо ви досвідчений турист, для якого Азія – другий дім, залізний кінь чекає на вас. Прокат байка можна знайти в будь-якому туристичному місці. Ціни починаються від 2,2$ (150 рупій) на добу. В заставу крім чесного слова не давати нічого!